Yeni Başlayanlar İçin Bossaball

Futbol, voleybol, dans ve eğlence. Hepsinden barındıran bu oyunu çok seveceksiniz.

What The Ball ile adını duyduğunuz, kurallarını pek bilmediğiniz sporları tanıtmayı sürdürüyoruz. Curling, Sepak Takraw, İki Raketli Tenis, Monosiklet Futbolu gibi sporları şu ana kadar tanıtma fırsatı bulduk. Sırada yepyeni bir spor var!

Futbol estetik bir oyun mu? Bazen öyle, bazen değil. Maça, oynayana, ortama, takımların ve oyuncuların isteklerine göre değişen bir durum bu. Öğle sıcağında oynanan bir lig maçı, baştan sona sert mücadeleyle ve tatsız futbolla geçerken Latin Amerika’da mahalle arasında meşin yuvarlak peşinde koşan çocuklar estetiğin kitabını yazabiliyor. Dediğimiz gibi çeşitli şartlara göre değişen bir durum.

İşte Bossaball her halükarda estetik olabilen nadir oyunlardan biri. Çok yeni, adını duymamış olabilirsiniz. 2004’te icat edilmiş, ciddi bir düzeyde yayılsa da birçokları için tatil eğlencesi olarak görülen bir spor. Biraz futbol var içinde, biraz voleybol, biraz dans. Samba ve kimi zaman capoeira! Hepsinin karışımıyla ortaya çıkmış ve izleyene müthiş bir keyif veriyor.

Nereden Çıktı?

İspanya’da ortaya çıkan bu oyunun mucidi bir Belçikalı, Filip Eyckmans. 2004 yılında bu fikri bulmuş ve hayata geçirmiş. Müziğin ayrılmaz bir parçası olduğu, futbolun voleybolla ve dansla karıştırıldığı eğlenceli bir spor yaratmak istemiş, adını da Bossaball koymuş. İsmiyle bile müziği, Bossa Nova’yı hatırlatan bu sporun tohumlarını atmış.

Kimler Oynuyor?

Bossaball’un ilk çıktığı yer olarak İspanya’yı işaret etmiştik. Lakin oyun kısa sürede dünyaya yayılıyor, özellikle plajlarda, deniz kenarlarında çok popüler olmaya başlıyor. Futbolun da hastası olan Brezilya, Arjantin, Meksika, Türkiye gibi ülkelerde moda olarak hemen yayılıyor. Hala dar bir kitleye hitap etse de geleceği parlak görülüyor.

Kuralları Nasıl?

4 ya da 5 kişiden oluşan takımlar, filenin iki tarafında voleybol benzeri bir kurallar bütünüyle topun kendi alanlarına düşmemesi için çabalarlar. Fakat mühim bir fark var: bir trambolin! Takımın hücumcusu oyunu bir trambolin üzerinde oynar, servisten gelen topu elle ya da ayakla karşı tarafa yollar. Bu sırada diğer oyuncular da topu maksimum 5 pas sonrasında rakip sahaya geçirmek zorundadır ve bir oyuncunun elleriyle tek, ayaklarıyla çift vuruş hakkı vardır.

Peki sayı nasıl kazanılıyor? Her şey voleybola paralel gözüküyor. Fakat daha “bossawall” dedikleri ve trambolinin sınırlarını işaret eden alandan bahsetmedik. Her iki takıma da ait olmayan bu alana düşen toplarda, hücum eden takım skoru ve topu kaybeder.

El ile yapılan vuruşlarda topun düştüğü bölgeye göre 1 ya da 3 puan, ayak ile yapılan vuruşlarda ise 3 ya da 5 puan kazanılıyor.

“Samba Hakemleri” Ne İş Yapar?

Spor, müzik ve pozitif hisleri harmanlamaya çalışan bu sporun her köşesinde Bossa Nova tadı almak mümkün. Karşılaşma hakemleri de buna farklı bir boyut katıyorlar. “Samba hakemleri” adı verilen hakemler sadece pozisyonlardaki son kararı vermekle görevli değiller. Diğer sporlarda hakemler düdük çalmakla yükümlüyken, Samba hakemleri bunun yanında perküsyon çalmalı ve şarkı söylemeliler! Aynı zamanda bir hakemin yanında, bir jüriye dönüşüp oyuncuların dans figürlerini de değerlendiriyorlar.

What The Ball serisinin yeni bölümünde ilgi çekici bir başka sporu ele alacağız. O güne kadar bir trambolin bulup en yakın plaja gidebilir, ortamlarda Bossaball benden sorulur diyebilirsiniz!

Red-Bull-Bossaball-Turkey

(Red Bull, Tayland’daki bir enerji içeceğinin Avrupalı damak tadına uyarlanması ile oluşturulmuş Avusturyalı içecek ve aynı marka altında sportif organizasyonlar düzenleyen firma.)