Bossaball: hayal kurmanızı sağlayan spor

CNN, Amacı binyıllar için çekici videolar oluşturmak olan ve “samba dokunuşu olan garip bir spor” olarak sunulan “Great Big Story” kanalında bir ekip gönderdikleri Bogotá’da olduğu gibi Bossaball’a tekrar ilgi duymaya başladı, bu kez ülke, yetişkinlerin ve çocukların hayal güçlerini özgürce bıraktıkları spor olarak aldıkları Türkiye.

Küçük- büyük fark etmeden, ne zaman bir trambolinin üzerinde zıplasak hepimiz çok mutlu oluruz. Hatta trambolinin üzerinde uzun bir süre zıpladıktan sonra, hayal dünyamızda dünyanın en sıradışı sporcuları oluveririz. Belki de bu haftaki köşe yazımın konusu olan: ‘’Bossaball’ branşı da bu hayaller sayesinde ortaya çıktı. Gelin bu hafta sıradışı ama bir o kadar çok eğlenceli olan ‘’Bossaball’’ spor branşı hakkında bilgi sahibi olalım.

Bossaball Nedir?

Bossaball her halükarda estetik olabilen nadir oyunlardan biri. Çok yeni, adını duymamış olabilirsiniz. 2004’te icat edilmiş, ciddi bir düzeyde yayılsa da birçokları için tatil eğlencesi olarak görülen bir Spor branşı. Biraz futbol var içinde, biraz voleybol, biraz da dans. Samba ve kimi zaman capoeira! Hepsinin karışımıyla ortaya çıkmış bu spor branşı; oynayana ve izleyene müthiş bir keyif veriyor.

Bossaball Oyun Kuralları

4 ya da 5 kişiden oluşan takımlar, filenin iki tarafında voleybol benzeri bir kurallar bütünüyle topun kendi alanlarına düşmemesi için çabalarlar. Fakat mühim bir fark var: bir trambolin! Takımın hücumcusu oyunu bir trambolin üzerinde oynar, servisten gelen topu elle ya da ayakla karşı tarafa yollar. Bu sırada diğer oyuncular da topu maksimum 5 pas sonrasında rakip sahaya geçirmek zorundadır ve bir oyuncunun elleriyle tek, ayaklarıyla çift vuruş hakkı vardır.

Sayı Nasıl Kazanılır?

Her şey voleybola benzer gözüküyor. Fakat daha “bossawall” dedikleri ve trambolinin sınırlarını işaret eden alandan bahsetmedik. Her iki takıma da ait olmayan bu alana düşen toplarda, hücum eden takım skoru ve topu kaybeder.

El ile yapılan vuruşlarda topun düştüğü bölgeye göre 1 ya da 3 puan, ayak ile yapılan vuruşlarda ise 3 ya da 5 puan kazanılıyor.

Oyunun Hakemleri

Spor, müzik ve pozitif hisleri harmanlamaya çalışan bu sporun her köşesinde Bossa Nova tadı almak mümkün. Karşılaşma hakemleri de buna farklı bir boyut katıyorlar. “Samba hakemleri” adı verilen hakemler sadece pozisyonlardaki son kararı vermekle görevli değiller. Diğer sporlarda hakemler düdük çalmakla yükümlüyken, Samba hakemleri bunun yanında perküsyon çalmalı ve şarkı söylemeliler! Aynı zamanda bir hakemin yanında, bir jüriye dönüşüp oyuncuların dans figürlerini de değerlendiriyorlar.

Geleceğin Spor Branşı Bossaball

Bossaball’un ilk çıktığı yer 2004 yılında İspanya’dır. Fakat oyun kısa sürede dünyaya yayılıyor, özellikle plajlarda, deniz kenarlarında çok popüler olmaya başlıyor. Futbolun da hastası olan Brezilya, Arjantin, Meksika, Türkiye gibi ülkelerde moda olarak hemen yayılıyor. Özellikle Z Kuşağı dediğimiz yeni neslin, merak edip de en çok araştırdığı branşların başında Bossaball geliyor.

 

 yeni havalı sporlar

 

Diğer Yazıları

Çim Topu: “Her Yaştan İnsanın Oynayabileceği Bir Spor Branşı”

Bu hafta köşe yazımda sizlere, Dünya’da son zamanlarda popülerliğini iyice arttıran yeni bir spor branşından bahsetmek istiyorum. Bu branşın ismi Çim Topu ya da diğer bir adıyla Bowls.

Devamını Oku13.03.2022

Oryantiring: “Doğanın İçinde Zeka Sporu”

Mart ayı her ne kadar ilkbaharı müjdeleyen bir ay olsa da, spor mevsimi açısından da doğa sporları sezonunun başlangıcıdır. Özellikle de doğa sporlarının son zamanlarda en popüler branşlarından biri olan Oryantiting sporu, ilkbaharda en çok oynanan doğa sporlarından biridir. Bu hafta doğanın içinde zamana karşı, bir zeka sporu olarak da nitelendirebileceğimiz Oryantiring branşını sizlere tanıtacağım.

Devamını Oku06.03.2022

Biatlon: ‘’Kış Olimpiyatlarının Eskimeyen Branşı’’

Henüz yeni geride bıraktığımız 2022 Kış Olimpiyatlarının, en çok merak edilen branşlarından biri olan Biatlon, dayanıklılık ve mücadele yönüyle en zor kış spor branşlarındandır. Çünkü biatlon, kayaklı koşu ile tüfekli atışın bir araya getirildiği 2 farklı branştan oluşmaktadır. Bu özelliğinden dolayı, biatlon müsabakaları ilgiyle izlenmektedir. Bu haftaki köşe yazımda, biatlon sporu hakkındaki bilgileri sizlerle paylaşmak istiyorum.

Devamını Oku27.02.2022

Çim Topu: “Her Yaştan İnsanın Oynayabileceği Bir Spor Branşı”